Sivas Şehir Merkezinden Genel Görünüm
Cumhuriyet Üniversitesi'nden Gece Görünümü
Cumhuriyet Üniversitesi'nden Gece Görünümü
HABERLER » Dünyayı Korkutan Salgın Türkiye'de
Sıtmayla Mücadelede Yeni Umut
İnsanlar Nefes Almadan Hayatta Kalab...
Kıyamet 'Küresel Isınma'dan Olacak S...
Enerjisini Kendi Üreten İlk Hastane ...
Antibiyotik Kullanımında İlk Sıraday...
Havası En Kirli ve Kalitesi Düşük Ol...
Kas Hastaları İçin Bakanlıktan Yeni ...
Körlük, Kısırlık, Felç ve Kanser Tar...
Sağlıkta Yeni Dönemde Köklü Değişim
Kamu Personelinin Sağlık Hizmetlerin...
Kanser Hücresi Köşeye Sıkıştı
Yiğido Zirvede Aklı Başket'te !
Dünyayı Korkutan Salgın Türkiye'de
Yüksek Tansiyonun Nedeni Virüs mü?
BM Sonunda Uyandı; 'Gazze Alarm Veri...
Türk Kızılay'ından Filistin'e İnsani...
Gazze'deki Sağlık Bakanı Naim, Acile...
Deniz Feneri'nden Gazze İçin Acil Ya...
IHH'dan Gazze İçin Acil Yardım Çağrı...
Kızılırmak Soğuktan Dondu
Şampiyon Sivasspor
Eczacılardan Hastalara Önemli Uyarı ...
Özel Hastanelere 'Reklam' Uyarısı
Aşırı Deodorant Kullanımı Öldürdü
Sivas'a Mevsimin İlk Karı Yağdı
Kan Testiyle Bağırsak Kanseri Teşhis...
Kanserde Işın Kılıcı Devrimi
Altı Kat Fazla Tükettiğimiz Tuzun İd...
Hastasını Aydınlatmayan Doktora Ceza...
ABD'den Irak'a gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapan bir kişide ''domuz gribi'' virüsü bulunduğu belirlendi. Hasta ailesi ile birlikte Haseki Hastanesinde tedavi altına alındı. Hastanın eşinin de aynı hastalık virüsünü taşıdığı yapılan testlerden anlaşıldı.

ANKARA - ABD'den Irak'a gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapan bir kişide ''domuz gribi'' virüsü bulunduğu belirlendi. A/H1N1 virüsü taşıdığı belirtilen ABD vatandaşı şahıs Haseki Hastanesinde özel bölümde 6 kişilik ailesiyle birlikte tedavi altına alındı. Sağlık bakanı Akdağ ise düzenlediği basın toplantısı ile olayı doğruladı.

Karantina altına alınan ailenin diğer üyelerine yapılan testlerde hastanın eşinin de hastalık virüsünü taşıdığı tespit edildi.

Halk arasında domuz gribi adıyla bilinen ve Türkiye'de ilk kez görülen vaka, Sağlık Bakanlığının açıklaması ile duyuldu. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD'den yola çıkarak Amsterdam üzerinden Irak'a gitmek için İstanbul'a gelen bir kişide, Atatürk Havalimanı'ndan giriş yaparken termal kamera aracılığıyla yüksek ateş tespit edildi.

Ulusal Grip Referans Laboratuvarlarında yapılan tetkikler sonucu bu kişide ''domuz gribi'' virüsü (Influenza A/H1N1) bulunduğu belirlendi.

O BÖLÜMÜN ÖNÜNDE KİMSELER YOK
A/H1N1 virüsü taşıdığı ileri sürülen ABD vatandaşı şahsın tedavi altına alındığı Haseki Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği önünde önlemler artırıldı.
Domuz gribi taşıdığı belirlenen hastanın burada bulunduğunun öğrenilmesi ile Türkiye'nin en çok hasta sirkülasyonuna sahip bulunan hastanenin ilgili bülümünün önünün ıssızlaştığı görüldü. Hastane güvenliği klinik önünde nöbete başlayarak kliniğe vatandaşların girişi yasaklandı. Kliniğin çevresi, görevliler tarafından yıkandı. Gelişmeleri takip etmek üzere hastaneye gelen basın mensupları da, önlemler kapsamında maske taktı.

EŞİNDE BULUNAN BELİRTİLERE ÖN TETKİKLER YAPILIYOR

Sağlık Bakanlığı, İstanbul'da A/H1N1 virüsü tespit edilen ABD'li yolcunun aile fertlerinden birine yapılan ön testlerde grip açısından şüpheli olabilecek pozitiflik bulunduğunu, ileri incelemelerin devam ettiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD'den yola çıkıp Amsterdam üzerinden Irak'a gitmek üzere 14 Mayısta İstanbul'a gelen bir ABD vatandaşında Ulusal Grip Referans Laboratuvarları'nda yapılan tetkikler sonucunda domuz gribi (Influenza A/H1N1) virüsü tespit edildiğinin duyurulduğu hatırlatıldı.

Havaalanında başka kişilerle temas etmeden yakınları ile birlikte izole edilerek hastanede gözlem altına alınan hasta ve yakınlarının genel durumunun iyi olduğu ve tıbbi takibinin yapıldığı belirtilerek, hastaya ilaç tedavisine, yakınlarına da koruma amaçlı ilaç uygulamasına başlandığı kaydedildi.

Hastanın aile fertlerinden alınan numuneler üzerindeki incelemelerin devam ettiği bildirilen açıklamada, ''Ailesinden bir kişide yapılan ön testlerde grip açısından şüpheli olabilecek pozitiflik bulunmuş olmakla birlikte domuz gribi teşhisi için ileri incelemeler devam etmektedir. Sonuç alınınca kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir'' denildi.

Hasta ile birlikte aynı uçakta seyahat eden, isim ve adresleri belirlenen yolculardan büyük çoğunluğuna ulaşıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Ulaşılan yolculardan hiçbirinde domuz gribi belirtisine rastlanmamıştır. Bu kişiler ateş ve hastalık belirtileri açısından günlük olarak bulundukları şehirlerdeki İl Sağlık Müdürlükleri tarafından takip edilecektir. Ayrıca bu kişilere koruma amaçlı ilaç uygulamasına başlanmıştır. Adres bilgilerinde eksiklikler bulunan az sayıdaki yolcuya da ulaşma çalışması halen devam etmektedir.''

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA DOMUZ GRİBİNE KARŞI ÖNLEMLER ARTIRILDI
ABD'den Irak'a gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapan yabancı uyruklu bir yolcuda ''H1N1 virüsü'' tespit edilmesinin ardından, hava limanında önlemler artırıldı.

ABD'den Irak'a gitmek üzere Amsterdam aktarmalı olarak İstanbul'a gelen ABD vatandaşı Iraklı 1983 doğumlu S.S.A'da domuz gribi virüsü bulunduğunun açıklanması üzerine Atatürk Havalimanı'nda gerek çalışanlar, gerek yolcu kontrollerinde önlemler genişletildi.

Termal kameralarla kontroller devam ederken, yolcularla yakın temasta bulunan sağlık ekipleri, pasaport polisi, hava limanında görevli diğer çalışanlar ile basın mensuplarının maske ve eldivenlerle çalıştıkları görüldü.

Termal kameraların bulunduğu alanda yurt dışından gelen yolculara domuz gribine karşı bilgilendirici broşürler dağıtılırken, isteyen yolculara maske de verildi.

Bu arada Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Katı pasaport öncesi alanda bulunan karantina odası da tadilattan geçirildi.

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesinden gelen denetleme ekipleri de alınan önemleri yerinde denetledi.

AKŞAM | GUNCEL | 16 MAYIS 2009, CUMARTESİ 
Yrd. Doç. Dr. Naim KARAGÖZ
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi
Temel Bilimler Bölümü Tıp Eğitimi A.D. SİVAS
Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2021  Powered by .NET