ANASAYFA FOTO GALERİ HAKKIMDA İLETİŞİM
Son eklenen makaleler --»
2/2/2015 RSS

  Kategoriler

 


 
   Üye Girişi
 
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum

  Ziyaretçi Durumu
Bugün gelen : 10
Online : 2
Toplam ziyaretçi : 124299


MAKALELER  » emin aksan

Sağlık Yönetimi


Sevgiliokurlar ikinci yazımda sizlere sağlık Yönetimi Bölümünü  ve Türkiye’ deki durumunu anlatmak istedim.

Sağlık Yönetimi Bölümü ilk olarak 1963 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Sağlık İdaresi Yüksek Okulu adı altında Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuştur.Yaklaşık 50 yıllık bir geçmişi olan ,son zamanlarda hızla artan kontenjanlarla  beraber Sağlık Yönetimi eğitimi veren üniversite sayısı 30’u geçmiştir.

SağlıkYönetimi Bölümü her üniversitede farklı fakülteler bünyesinde açıldığından aynı bölümden mezun olan kişilerin iş bulma şanslarının farklı olmasına neden olmaktadır.Bununla beraber 50 yıllık bir geçmişi olan mesleğin istenilen düzeyde gelişmemesi bizleri umutsuzluğa doğru itmekte ve geleceğimiz adına kafamızda belirsizlikler yaratmaktadır.

Ben biliyorum ki şimdi açıklayacağım durum bazı büyüklerimin hoşuna gitmeyebilir. Her insan kendi mesleğinde başarılı olur kendi mesleğini yapmak ister ancak kendimesleğinde mutlu olur.Tabi ki bunun tersi durumlarda bazen  olabilir . Doktor mezun olduğunda doktor oluyorsa ,hemşire hemşire oluyorsa ,ebelik okuyan ebe oluyorsa biz sağlık yönetimi okuyanda sağlık yöneticisi olmak istiyoruz. Ama şuan Türkiye’de  baktığımız zaman il sağlık müdürlükleri,genel sekreterlikler,hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarının başındaki yöneticilerin %90 ı Sağlık Yönetimi dışındaki mesleklerden. Hekimlerden özür dileyerek bir örnek vermek istiyorum:HekimlikTürkiye de  bence en kutsal meslektir. Başkalarının hayatları onların elindedir.Hekimlik mesleği hekimlik için bu kadar kutsalken ve Türkiye de o kadar çok hekime ihtiyaç varken  yöneticiliğe bu kadar merakları biz sağlık yönetimi öğrencileri ve mezunları  için bir engel olduğunu düşünüyoruz. Sağlık kuruluşlarında başhekim ve yardımcıları zaten hekimlerden oluşuyor. Hastanelerin tıbbi bölümü zaten hekimlerinelindedir. İdari kısımlar  bizlere bırakılsın.Sağlık Yönetimi mezunları için şanslar doğsun. Yavaş yavaş kadrolar açılsın ,bir yerlerden başlayalım. Zaten kim ne hakkederse hak etiği yere eninde sonunda gelir. Ama işte bu yola çıkmak içinde büyüklerimizin çabaları daönemlidir.Okulda aldığımız işletme ,muhasebe ekonomi ,yönetim ve sağlık derslerini öğrenip sahada en iyi şekilde değerlendirip, sürekli gelişen,araştıran ve sorgulayan,yönetme bilgisi olan ,liderlik özeliği gelişen mesleğimiz için gerekli her donanıma sahip profesyonel sağlık yöneticileri olmamız için  sayımızda bu kadarartmışken talep ediyoruz.

Ben inanıyorum ki Sağlık Yönetimi Bölümü yakın zamanda hakketiği yeregelecektir.Bunun  bir örneğini de yakınzamanda Ankara’ da  Sağlık Yönetimi Öğrenci Birliği’nin yapmış olduğu sempozyumda sağlık sektörü öncülerinin yapmış oldukları olumlu konuşmalardır.

Sözlerimi  güzel bir sözle kapatmak istiyorum.Haniderler ya öğretmenler kapıyı açar,öğrenciler o kapıdan içeri girerler. Bizim de talebimiz büyüklerimiz o kapıları bizlere açsınlar ,bıraksınlar biz okapılardan girmeye çalışalım.Yazan :  emin aksan
Okunma sayısı :   1347
Tarih :   6/24/2013

Makaleyi Yazdır     Arkadaşına Gönder
Makaleyi Arkadaşına Gönder X
Adınız Soyadınız :  
E-mail adresiniz :  
Göndereceğiniz email :  
Mesaj :  
Gönder
 

Yorum Yaz    
    Bu Makaleye Yorum Yaz X
Ad Soyad :  
E-mail :  
Başlık :  
Yorum :  
Kaydet
    

   Yorumlar (Göster...)

Yazara Ait Diğer Makaleler
Başarı inanmakla gelir 5/22/2013
 
  Duyurular
 


  Hava Durumu
SIVASSIVAS


Copyright©2008 Dr. Naim KARAGÖZ
açılış sayfam yap sık kullanılanlara ekle Site Kuralları Yasal Uyarı email gönder tavsiye et
duygubilişim
Bu Siteyi Arkadaşına Tavsiye Et X
Adınız Soyadınız :  
E-mail adresiniz :  
Göndereceğiniz email :  
Mesaj :  
Gönder